Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin tedavisi genellikle çocuk yaşlarda başlayan takılma sorunlarının kendiliğinden geçtiği ilk aylardaki sürecin olumsuz olarak tamamlanmasıyla birlikte başvurulacak bir süreçtir. Çünkü kekemelik ortaya çıktığı dönemler itibari ile henüz sorunlu bir konuşma bozukluğu olarak kesin kalıcı halde değerlendirilemez bu sebeple kekemelik görülmeye başladığı günlerde acil olarak bir müdahale ihtiyacı duymaz.Kekemelik görülmeye başlandıktan en fazla bir sene sonra geçmezse bu bireyde kalıplaşmış bir hal alır ve ancak tedavi ile son bulur.

Kekemelik tedavisi konuşma terapistleri tarafından yapılan ve konuşma bozuklukları konusunda sıkıntılı olan problemin tam olarak teşhisiyle başlanması geren bir süreçtir.

Kekemeliğin tedavisi yüz yüze yapılması gereken bireysel terapilerle başlayan ve özellikle heyecanlı anların tespitini içermesi gereken grup terapilerini de barındırması gerekmektedir.  Kekemeliğin tedavisi kısa sürelerde hemen cevap verecek bir süreç değildir, yanlış konuşma alışkanlığı olarak tabir edilen kekemelik sorunu ancak şekillendiriliş yeni bir konuşma alışkanlığını refleks haline getirebilmekle, takılmaların ve duraksamaların önüne geçmek mümkündür.

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin Tedavisi

Kekemeliğin tedavisi, konuşma terapileri sona erdiği halde kişinin takip edilmesini gerektiren bir süreçtir. Çünkü kekemelik problemi de diğer alışkanlıklar gibi yaşanabilecek beklenmedik bir olay karşısında yeniden tekrar edebilme ihtimali olabilen bir sorundur.