kekemelik

Kekemelik

Konuşmaya başlarken farklı şekillerde takılmalar olarak görülen konuşma sorunlarına verilen genel isim kekemeliktir. Kişilerde belli bir standardı olmaksızın yaşanan akıcı konuşma bozukluklarıdır. Kişilerdeki kekemelik olarak adlandırılan bu akıcı konuşma bozuklukları ilk hece takılmaları olarak da isimlendirilir. Kekemelik kişi konuşmaya başladığı anda devreye giren bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi konuşmaya başladığı anda takılmalar, uzatmalar, teklemeler, duraksamalar ya da tutulmalar dediğimiz hiç ses çıkaramama durumları olarak görülebilmektedir.Bu  durumlar bazen daha ciddi durumlarla birlikte kişilerde ifade güçlüğü yüzünden tiklerin yani istemsiz hareketlerin de oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle çocuklarda kekemelik,  oldukça ciddi ihtimallerde görülme riski taşıyan bir sorundur. Çocuklarda kekemelik 2 – 7 yaş aralığında sıklıkla rastlanabilir. Kalıcı yada geçici bir durum olup, olmadığı zamanla netleşen bu takılmaların ilk 6 ay içerisinde kendiliğinden geçme olasılığı oldukça yüksektir. Fakat belli bir sürenin ardından iyileşme gözlenmeyen kekemelik durumlarında kalıcı bir sorundan bahsedilebilir.

kekeme (15)

Sebeplerine bakıldığında, kekemelik genel olarak korkuya dayalı olay ya da objeler sebebiyle görülmeye başlamaktadırlar. Bu durum bilinmiyorsa rüyalarda görülen korkutucu kabuslar bile “kekemelik başlangıcı “ sebebi olabilmektedir.  Kekemelik ortaya çıktığı an itibari ile hemen bir uzman yardımına ihtiyaç olmayabilir. Bu konuda aile bireylerinin çok hassas olması gereken fakat bu hassasiyetin kesinlikle çocuğa hissettirilmemesi gereken bir davranışla yürütülmesi gereklidir. Çünkü çocuk kekemelik ile ilgili bir sorun yaşadığını yoğun bir şekilde hissederse kalıcı kekemelik artık oturan bir konuşma alışkanlığı olma yolunda ilerlemeye devam eder. Bu yüzden aile bireyleri kekeme çocuk ile ilgili gereksiz uyarılardan kaçınmalıdır. “Oğlum konuşsana, neden takılıyorsun, güzel konuşsana” gibi uyarılar asla yapılmamalıdır.

Kekemelik, yaşanana sıkıntıların özellikle korkulu anların ardından vücudun bir reaksiyonu olarak konuşmanın akıcılığını etkiliyor olsa da geçici bir durum olma ihtimali yüksektir. Fakat benzer bir olayın yinelenmesi artık kekemeliğin kalıcı kekemelik olarak kişinin konuşma yapısına yerleşmesine sebep olacaktır. Kekemelik yıllardır devamlılığını sürdürüyor ise tür değiştirme yoluna da giren bir akıcı konuşma bozukluğu gözlemlenebilir. Anne Anne, ama ama gibi tekrarlarla başlayıp, takılmalara sonrasında tutulmalara dönüşebilmektedir. Bu takılmaların önüne geçmek adına yapılması gereken ise kabaca yeniden şekillendirilmiş kontrollü konuşma alışkanlıklarını kişilerin benimsemesi ve bu yolla konuşma esnasındaki her anı kontrol altında tutmasını sağlayabilecektir. Buna yönelik olarak geliştirilen FluquencyShaping Tekniği sayesinde söz konusu yeni konuşma alışkanlığı devreye girmekte ve takılmaların önüne geçilebilmektedir. Fakat düzelmeler gözlenen kişilerin, artık sorun ortadan kalktı diye kontrollere gelmemesi sorunun yeniden görülebilmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden süreçlerin devamlılığını sağlamak da kekemelik tedavisinin kendisi kadar önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kekemelik Tedavisi Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde kekemelik tedavisi, Kekemelik Tedavisi Nasıl Yapılır ve Kekemelik Tedavisi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.